Njemačka bi se trebala više orijentisati ka islamskim financijskim propisima, kaže jedan ekonomski stručnjak CDU-a. "Jer smrtni grijeh pohlepe je nevjerovatno naštetio našem financijskom tržištu," reče političar.
"Njemačka treba učiti od islamskih financijskih propisa" kaže Reinhard Loffler, ekonomsko politički govornik CDU frakcije iz Baden-Wurttemberga. Nasuprot zapadnom, ekonomskom svijetu "šerijatsko-usklađeni sistem uključujući zabranu kamate i stroga etička pravila je kod derivata i poslova s robom u velikoj mjeri prevazišla krizu" rekao je Loffler internet portalu "evangelisch.de"
Loffler daje prednost vrijednostima islamskih banaka: "Jedna islamska banka ne kupuje ništa što u stvarnosti ne postoji. Špekulacije nekretnina u SAD-u, koje su važile za uzrok krize, uopšte nisu trebale postojati po pravilima islamskih financija. I rad sa vrijedonosnim hartijama bez stvarne protuvrijednosti je zabranjeno - kao bilo koje igre na sreću."
Loffler ne želi ni u kom slučaju da zabrani rad sa alkoholom i svinjskim mesom kako ih obuhvataju islamska financijska pravila: "Ne želim ukinuti naš sistem nego ga dopuniti asortimanom roba islamskih finacija." Kao primjer navodi njemačku banku (ona nudi šerijatsko-usklađene usluge u inozemstvu), Saksoniju (Saksonija je jednom položila jednu islamsku obveznicu), i Mercedes (proizvođač auta nudi "islamski lizing" i otvorio je u Mannheimu jednu islamsku privatnu banku).
Loffler navodi da je zabrana kamate trajala i u kršćanstvu preko 2000 godina. Luther iz evangelističke crkve je bio odlučni kritičar kamate. I katolička crkva se do 1918. držala toga da "ugovor o zajmu ne opravdava dobit".
On smatra da je aktuelna financijska kriza malo naštetila islamskim bankama. Loffler smatra da je sekularni financijski sistem ispravan. Ali to ne znači da etika mora da bude izbačena iz njega: "Tu se možemo osvrnuti i na sopstvene religiozne korijene. Jer je smrtni grijeh pohlepa nevjerovatno naštetila našem financijskom tržištu - prije svega naravno malim ljudima."
www.dzemat-sabah.com
Nema komentara:
Objavi komentar