Rušenje preko 2.000 objekata, kao dio prve faze proširenja sjevernog dvorišta Velike Džamije, gotovo je završeno, izjavio je El Turaimi Assam, zamjenik predsjednika komiteta koji nadgleda proširenje.
Oko 30 milijardi saudijskih rijala isplaćeno je vlasnicima 2.250 objekata, dok će preostala naknada isplatiti nakon završetka procesa. "Potreban je još 961 objekat za drugu fazu projekta, što je u najveće proširenje u historiji Velike Džamije", rekao je El Turaimi.Proširenje koje će kad bude završeno promjeniti izgled Velike Džamije, naređeno je od strane čuvara Dva sveta Hrama kralja Abdullaha još u januaru 2008. godine, i omogućit će smještaj za dodatnih 500.000 vjernika u ogromnom prostoru za namaz koji će se napraviti u sjevernim i sjeverozapadnim djelovima džamije.
Proširenje obuhvata površinu od 370.000 kvadratnih metara, a uključuje izgradnju novih hotela, stambenih objekata, trgovačkih centara i javnih komunalnih usluga.
El Turaimi je izjavio da su vlasnicima objekata pružena alternativna zemljišta ili gotovina. "Postoje izvjesni objekti čiji vlasnici se još nisu pojavili pred Komitetom s dokazom o imovini. Takva imovina će se registrovati kao državno vlasništvo. I ukoliko budu se u budućnosti javila potraživanja od vlasnika njima će biti isplaćena naknada kad potrebna procedura bude završena", rekao je on, dodajući da nekretnine vrijednuju stučnjaci iz raznih agencija i odjela.
Prema El Turaimiju, objekti koji će biti oduzeti u drugoj fazi uključuju 386 parcela za proširenje sjevernog dvorišta. 341 parcelu za izgradnju pješačkih tunela i 235 parcela za centralnu stanicu.
Postojat će dva pješačka tunela koja će voditi do Velike Džamije, jedan koji će počinjati od sjedišta Civilne odbrane u el Hadžun ulici, i drugi od pijace zeleni u ulici Omera bih Abdul Aziza. Tu će također postojati tuneli za hitne slučajeve koji će početi od ulice Halid el-Velida i spajat će se s ova dva tunela.
U međuvremenu, Saad el-Šerif, stručnjak za nekretnine, je izjavio kako je kupovina nekretnina za drugu fazu proširenja i nužna visoka likvidnost podstakla gradsko tržište nekretnina. "Vrijednosti nekretnina su skočile od 300.000 do 450.000 saudijskih rijala. Vlasnici pojedinih objekata odlažu prodaju, dok su pojedini udvostručili svoje cijene. Veliki broj građana, čije zemljište je oduzeto za proširenje, preselio se negdje drugdje i izgradili sebi stanove ", dodao je.
IslamBosna.ba
Nema komentara:
Objavi komentar